Dünya Araç Kiralama Pazarının Stratejisinde Önemli Değişim

Covid-19’un yayılmasını önleyen seyahat yasakları, kiralık araç alanını çoğundan daha dayanıklı hale getirdi. Devlet desteği, onları ayakta tutmaya yardımcı olmak için fazlasıyla yeterli olacak mı? ABD sırasında, Avis, Hertz ve Company Hazine Bakanlığı’ndan, yolculuk şirketlerini kurtarmak için federal fikirlere kendi alanlarını dahil etmesini istedi. Atlantik ile bir başka açıdan, Fransa, Europcar’ın motorlu araç kiralama şirketinin sürekliliğini sürdürmesi için talep ettiği 225 milyon avro değerinde finansal kredilere aracılık etti.

Konsantre sanayi

ABD araba veya kamyon kiralama sektörü, yalnızca 3 kuruluşun ve dokuz markanın hakim olduğu, nispeten yoğunlaşmış bir pazar yeridir. Ortaklaşa, Business (Company, Nationwide ve Alamo), Hertz (Hertz, Thrifty, Dollar, Firefly) ve Avis (Avis ve Finans) pazarın% doksan dördüdür.Avrupa’da ise tablo biraz daha çeşitlidir: benzer 3 firma ayrıca Europcar (Goldcar ve InterRent üreticileri gibi) ve Sixt sektörün% 65’ini karakterize ediyor. 2019 yılında, dünya çapındaki mevcut otomobil kiralama pazarı 90 milyar dolara yakın ciro elde etti. Analistler, yeni mobilite gelişmelerine bağlı olarak güçlü bir büyüme bekleyerek önümüzdeki yıllar hakkında inanılmaz derecede iyimser davrandılar. Şimdi her şey nasıl değişti! Topluluk şirketlerinin sermayeleşmesi:

Avis, AvisTravel kısıtlamalarının Nisan ayında gelirde% seksen düşüşe katkıda bulunduğunu iddia ediyor. İşletme şimdi bu takvim yılı için iki milyar dolar harcama seçeneği sunuyor. Moody’s, Avis’in pandemi nedeniyle zayıflayan likiditesini öne sürerek Avis’i iki kademe azaltarak B2’ye düşürdü ve kullanılan araç fiyat aralıklarının minimize edilmesi nedeniyle ekstra güç kullandı. Avis envanteri bu 12 ayda şimdiden yüzde yetmiş dört düştü. İşletme ayrıca, yöneticiler ve üst düzey personel için tazminatları azaltıyor, nakit ödemeyi duraklatıyor ve otomobil filosunun genişlemesini kısıtlıyor.

Hertz

Hertz World wide Holdings Inc., kişisel borcu yeniden işlemek ve 11. Bölüm kişisel iflas başvurusunda bulunmaktan kaçınmak için yeniden yapılandırma danışmanları getirdi. ceza avukatı Araba kiralama şirketinin hisseleri bu takvim yılında% seksen üç düştü. Artan iptaller ve yeni rezervasyonların azalmasıyla, şirket noktaları birleştirmeye, personel üyelerini azaltmaya (on.000 fazlalık) ve likiditeyi korumak için ödenen fonları azaltmaya devam ediyor. Öte yandan, daha fazla güç, zayıf araç kullanımından kaynaklanacak.Europcar İnternet borcunun son 12 aya kıyasla% 32 artmasıyla, Europcar hisseleri, hisse senedi ticareti konusunda değerinin% altmış üçünü kaybetti. Fransa’nın durumu müdahale etti, araç kiralama şirketinin küçük işletmesinin sürekliliğini sağlamak için talep ettiği 225 milyon Euro’luk sigortalama kredileri. Europcar, son zamanlarda yeni mobilite dahil ilkelere dayanan satın almalar yoluyla ölçümünü geliştirdi ve bu da araya giren sürede sadece kayıpları azalttı. Bu satın alma politikası, 1, 2 milyar avroluk sınırsız bir şerefiye oluşturdu.

Leave A Comment